Menü Arama

iPad Pro 10.5 tanıtıldı

Facebook'ta paylaş
Twitter'da paylaş
Whatsapp'da paylaş
iPad Pro 10.5 tanıtıldı

2009'da ilk iPad ile başlayan yeni döneminde mobil sektörün ekonomik hacmi en geniş segmentlerinden birine dönüşen tablet piyasası son birkaç senedir düşüş eğilimi gösteriyor. Akıllı telefondan farklı olarak sürekli artan talep yerine cihaz yenileme sıklığı birkaç yıla kadar çıkan bir pazar haline gelen tablet bilgisayarı kurtarmak yine Apple'ye düştü. WWDC 2017'de tanıtılan yeni iPad Pro 10.5, tüketim ihtiyacı ortaya çıkaracak numaralarla geliyor.

Uzun yıllar Apple'nin sektördeki tek ekran seçeneği olan 9,7 inçlik modelin yerini 10.5 inç 2224 x 1668 piksel çözünürlüklü ekrana sahip iPad Pro dolduracak. Önceki cihazlardaki kaba ekran çerçevesini yeni cihazda %40 küçülten Apple, benzer ölçülerde alüminyum kasaya daha büyük bir ekran sığdırmayı başarmış. 600 nit parlaklık, HDR desteği, yüksek renk gamutu gibi üst düzey tabletlerde görmeye başladığımız ekran fonksiyonlarıyla donatılan cihazda ayrıca 120 Hz yenileme hızına kadar destek veren PowerMotion teknolojisi bulunuyor. Apple Pencil'in 20 milisaniye gecikmeyle çalışabilmesini sağlayacak bu teknoloji, ekrana gelen görüntünün durumuna göre yenileme hızını 24 ve 48 Hz seviyelerine çekerek enerji tüketimini de azaltacak.

Üçü performans, üçü enerji tasarrufu odaklı toplam altı çekirdekli işlemci ve 12 çekirdekli GPU'ya sahip Apple A10X yongada sistem çözümünün güç verdiği iPad Pro 10.5, işlem performansında %30, grafik performansında %40 artış vaat ediyor. Kamera tarafında iPhone 7'nin OIS destekli 12 MP arka ve 7 MP ön kamera sensörleri kullanılıyor. Hızlı şarj ve USB 3.0 desteğinin mevcut olduğu tabletin 10 saat kullanım süresi standardını koruyacağı belirtiliyor.

64, 256 ve 512 GB hafıza seçenekleriyle gelen 10.5 inçlik tablet, aynı ekran ve çipset güncellemesine tabi tutulan iPad Pro 12.9 ile birlikte gelecek hafta dünya genelinde satılmaya başlayacak. iPad Pro'nun ekran boyutu, depolama hafızası ve Wi-Fi, mobil şebeke desteğine göre fiyatlandırması 2999 ₺ ile 5649 ₺ arasında değişecek. Türkiye için kesin çıkış tarihi yakın bir zamanda açıklanacak.