Menü Arama

Yetkisiz Touch ID düğme değişimi iPhone'leri pert ediyor

Facebook'ta paylaş
Twitter'da paylaş
Whatsapp'da paylaş
Yetkisiz Touch ID düğme değişimi iPhone'leri pert ediyor

Apple'nin mobil cihazlarında biyometrik sensörü kullanmaya başladığı Eylül 2013'te ortaya çıkan Error 53 sorunu son günlerde giderek tepki toplamaya başladı. Touch ID sensörlü cihazlarda Apple tarafından yetkilendirilmiş teknik servisler dışında yetkisiz parça değişimi sonrası ortaya çıkan Error 53, cihazın bir daha çalışmamak üzere pert olmasına yol açıyor.

Teknoloji devinin yüksek tamir fiyatları hasebiyle çareyi üçüncü parti teknik servislerde arayan ya da parça değişimini kendi gerçekleştiren tüketiciler, Touch ID sensörü ya da kablosunu değiştirmeleri sonucunda cihazlarının pert olduğunu rapor ediyor. Konuyla ilgili açıklamasında Error 53'ün bir güvenlik önlemi olduğunun altını çizen Apple, parmak izi okuyucunun yetkisiz değişimine engel olunmaması durumunda müşterilerine ait verileri tehlikeye atmış olacaklarını ifade ediyor.

Gizlilik söz konusu olduğunda böylesi bir uygulamaya hak vermek mümkün olsa da telefonlarını daha uygun fiyatlarla tamir etmek isteyen tüketicilerin Touch ID sensör ya da kablo değişimi öncesi iki kez düşünmesi gerekiyor. Henüz çözümü bulunamamış olan Error 53, üçüncü parti iPhone tamircilerinin epeyi başını ağrıtacak.