Menü Arama

Apple Watch, akıllı saat pazarının yüzde 75'ini ele geçirdi

Facebook'ta paylaş
Twitter'da paylaş
Whatsapp'da paylaş
Apple Watch, akıllı saat pazarının yüzde 75'ini ele geçirdi

Apple, nisanda piyasaya sürdüğü birinci nesil akıllı saatiyle sektörü ele geçirmeyi başardı. Strategy Analytics tarafından yayımlanan 2015 ikinci çeyreğine ait akıllı saat satış raporuna göre, sektöre yüzde 75,5'lik payla Apple hükmediyor. Stok sorunları nedeniyle direk satışı hazirana kadar ertelenen Apple Watch, tüm sıkıntılara rağmen 4 milyon satış barajına ulaşmayı başarmış.

Beklendiği gibi kısa sürede liderliğe yükselen Apple'nin aksine en büyük rakibi Samsung'da büyük düşüş meydana geldi. Geçen yılın aynı döneminde piyasanın dörtte üçüne hakim olan Samsung, Apple Watch'ın etkisiyle pazar payında on kat düşüş yaşadı. 400 bin saat satabilen Güney Koreli üreticinin yılın dördüncü çeyreğine yetişmesi beklenen yuvarlak ekranlı Gear A çözümüyle yeniden yükselmesi bekleniyor.

Ay sonunda Türkiye, Yeni Zelanda ve Rusya'da tüketiciyle buluşacak olan Apple Watch, giderek genişleğen satış ağı sayesinde yıl sonuna kadar satış rakamlarını stabil tutmayı başaracak gibi görünüyor. Apple'nin ilk iPhone ve ilk iPad cihazlarıyla kıyaslandığında çok daha başarılı bir başlangıç yaptığı ifade edilen Apple Watch platformunda muhtemelen önümüzdeki yıldan önce ikinci nesil donanıma geçilmeyecek.