Menü Arama

Google, akıllı saat üreticisi WIMM Labs'ı satın aldığını açıkladı

Facebook'ta paylaş
Twitter'da paylaş
Whatsapp'da paylaş
Google, akıllı saat üreticisi WIMM Labs'ı satın aldığını açıkladı


Yakında Motorola üretimi bir akıllı saat piyasaya süreceği tahmin edilen Google'nin gelecek ürün planlarına yönelik bir alımı daha ortaya çıktı. WIMM Labs isimli bir akıllı saat üreticisini satın aldığını açıklayan internet şirketi, bu hamlesini bir yıldır saklı tuttuğunu da doğruladı. 2012'nin yazında resmi internet sitesinden bir duyuru yayımlayan WIMM Labs, ismini açıklamadığı bir firmayla gizli bir ortaklık kurarak teknolojilerini bu firma bünyesinde özel olarak geliştireceğini beyan etmişti. Anlaşma kapsamında, Android işletim sistemli WIMM One akıllı saatinin satışı da durdurulmuştu.

Android ekosistemi üzerine kendi akıllı saat platformunu inşa eden WIMM Labs, muhtemelen geliştiricilere saati için mikro uygulama geliştirip WIMM Micro App Store mağazası üzerinden indirmeye sunabilecekleri bir ortam sağlayarak Google'nin ilgisini çekmeyi başardı. Uzun süredir kendi akıllı saati üzerinde çalışan Mountain View merkezli teknoloji devinin planlarını, WIMM Labs alımının yanı sıra Motorola'nın yeni patent başvuruları da resmen kanıtlıyor.

Halihazırda Android takımı ile birlikte Google'nin ilk akıllı saati için geliştirme faaliyetleri yürüten WIMM Labs ekibinin giyilebilir elektronik sektöründeki tecrübesiyle Google Glass'a da katkı sağlayacakları düşünülüyor. Geçen sene Apple tarafından satın alındığı iddia edilen bu küçük şirket için Google'nin ne kadar ödediği henüz bilinmiyor.

Yazar: Bilal Akgündüz