Menü Arama

iOS 11 yenilikleri

Facebook'ta paylaş
Twitter'da paylaş
Whatsapp'da paylaş
iOS 11 yenilikleri

San Jose, Kaliforniya'da başlayan Apple'nin büyük geliştirici etkinliği WWDC 2017'nin açılış konuşması beklendiği gibi iOS 11 güncellemesinin tanıtımına sahne oldu. Özellikle iPad Pro serisindeki yenilenmeyle yeni tabletlerini daha cazip kılacak yeniliklere odaklanan Apple, platformun bazı çekirdek servislerinde büyük değişiklikler de yapmış.

iOS ekosisteminin en büyük eksiklerinden biri olan çekirdek dosya yönetim uygulaması nihayet iOS 11 ile kullanıma sunulacak. App Store tasarımını yenileyen, Mesajlar ve Siri servislerine önemli fonksiyonlar ekleyen teknoloji devi, sadece 64-bit destekli güncellemesini sonbaharda yeni iPhone'lerle birlikte piyasaya sürecek.

Konferans kapsamında geliştiriciler ve basın mensuplarıyla paylaşılan iOS 11 yenilikleri şunlar:Yeni App Store tasarımı

Kart tabanlı yeni arayüzüyle 2008'den bu yana en büyük görsel değişimini geçiren App Store, uygulama keşfini kolaylaştıracak bir dizi yenilikle donatılmış. Yazılı içerikler üreterek uygulama gündemine dair gelişmeler, uygulama incelemeleri ve benzeri aktiviteleri bünyesinde barındıracak yeni sürüm, uygulama içi ödemeleri de doğrudan App Store üzerine entegre edecek.Apple Dosyalar uygulaması

İşletim sistemine entegre dosyalar uygulamasıyla uzun süredir talep edilen bir fonksiyona kavuşan iOS, bu uygulamadan sadece cihazın kendi hafızasını değil, iCloud ve diğer bulut depolama servislerindeki dosyalarında kontrolünü sağlayacak.

Mesajlar uygulamasına yeni fonksiyonlar

Anlık mesajlaşma servisi üzerindeki yükü her yeni sürümde biraz daha artıran Apple, iOS 11'de mesajlar uygulamasını Apple Pay sanal ödeme servisiyle buluşturacak. Kullanıcılar arası kolay para transferi sağlayacak bu entegrasyon dışında kolay link paylaşımı gibi ufak yeniliklerle uygulamanın kullanılabilirliği artırılacak.

Yeni Control Center

iOS 11'deki en büyük görsel değişim, kontrol merkezinde yaşanmış. 3D Touch ile daha haşır neşir hale gelen arayüzün bu kilit bölümü yeni sürümle hem daha güzel bir görünüm kazanacak hem de cihaz sahibine kullanım alışkanlıklarına göre menüyü kişiselleştirme imkanı tanıyacak. Benzer tasarım değişiklikleri kilit ekranında da kendini gösterecek.iOS 11'e eşlik eden diğer değişikler şöyle:

- Araç içerisinde seyahat ederken cihaz uyarılara kapatılacak.
- Apple Haritalar servisine alışveriş merkezleri, müze, otel, havaalanı gibi yapılar iç haritaları eklenecek.
- Artık Siri'ye yazarak komut vermek mümkün olacak.
- Siri'den İngilizce, Çince, İtalyanca, Fransızca, Almanca, İspanyolca arasında sesli tercüme özelliği
- Video formatında H.264'ten H.265'e geçişle kaydedilen videolar daha az yer kaplayacak.
- Fotoğraflarda JPEG yerine HEIF formatına geçilecek.
- Facebook, Twitter, Flickr, Vimeo yerleşik entegrasyonu sona eriyor.
- Cihazın ekran görüntüsü videoya kaydedilebilecek.
- Safari'de sekmeler arası geçiş için 3D Touch kısayolu
- Klavyeye tek el modu geliyor.
- Uçuş bilgileri Siri ve Spotlight üzerinde görüntülenip aratılabilecek.
- Kamera dahil çekirdek uygulamaları kapsayan QR kod desteği
- Haritalar uygulamasında tek parmakla yakınlaştırma