Menü Arama

16 nm'lik ilk MediaTek yongası Helio P20 tanıtıldı

Facebook'ta paylaş
Twitter'da paylaş
Whatsapp'da paylaş
16 nm'lik ilk MediaTek yongası Helio P20 tanıtıldı

Geçen yıl Samsung sayesinde 20 nm altı yarı iletken üretim teknolojileriyle buluşan mobil sektör, yeni çipleri 2016'da daha geniş kitlelere ulaştırmak büyük uğraş veriyor. İspanya'da devam eden MWC 2016'dan ilk önce Samsung'un 16 nm'lik orta segment Exynos yonga haberi gelmiş, ardından yine aynı üretim süreciyle imal edilen Snapdragon 820'nin güç verdiği telefonlar tanıtılmıştı. Bugün uygun fiyatlı çözümler için yeni bir çip daha tanıtıldı. MediaTek, Helio P serisi orta segment çip ailesinin yeni üyesini gün yüzüne çıkardı.

TSMC'nin 16 nm FF+ sürecini kullanarak 2016 ikinci çeyreğinde üretilmeye başlayacak olan Helio P20, yüksek frekans hızlarında çalışan işlemci ve GPU'ya rağmen %25 daha yüksek enerji tasarrufu vaat ediyor. 2,3 GHz'ye kadar hızlanabilen sekiz çekirdekli Cortex-A53 uygulama işlemci ve 900 MHz hızında çift çekirdekli ARM Mali-T880 GPU'ya sahip yongada sistem çözümü, ayrıca voltajın 0,6v seviyesine kadar indirildiği Samsung'un LPDDR4X bellek standardını destekleyen ilk mobil çipset olarak piyasaya sürülecek.

Dünya çapında tüm LTE frekanslarını destekleyen, 300 Mbps indirme ve 50 Mbps yükleme hızlarını mümkün kılan Cat.6 standartlarında bir modemin entegre edildiği Helio P20, daha önce ilk kez üst segment Helio X10'da kullanılan MediaTek'in kendi geliştirdiği İmagiq dijital sinyal işlemcisini de beraberinde getiriyor. 2016 ikinci çeyreğinde Tayvanlı üreticinin iş ortaklarına örneklemeye başlayacağı çipsetin 2016 ikinci yarısında piyasada olması bekleniyor.