Menü Arama

MediaTek'ten 20 dakikada yüzde 70 şarj sağlayan teknoloji

Facebook'ta paylaş
Twitter'da paylaş
Whatsapp'da paylaş
MediaTek'ten 20 dakikada yüzde 70 şarj sağlayan teknoloji

Akıllı telefonlarda kullanılan pillerin kapasitesinde yaşanan düzenli artış, son dönemde hızlı şarj teknolojilerine olan ihtiyacı artırmış durumda. Çok çeşitli çipsetleriyle yüzlerce farklı telefon tasarımında yer almayı başaran Qualcomm'un önderliğinde ilerleyen sektör, yakında yepyeni bir teknolojiyle tanışacak.

Bütçe dostu mobil çözümlerin bir numaralı yongaseti tedarikçisi MediaTek, 'direk şarj' ismini verdiği yeni bir şarj tekniği kullanan Pump Express 3.0 teknolojisiyle 20 dakikada %70 şarj vaat ediyor. Firmanın resmi internet sitesinde yayımlanan basın açıklamasında, şarj aletinden gelen elektrik akımının telefon üzerindeki şarj devre kartına ihtiyaç duymadan doğrudan bataryaya aktarılmasıyla güç dağılımında %50 iyileştirme sağlandığı belirtiliyor.

USB Power Delivery standartlarını benimseyen ilk hızlı şarj teknolojisi olarak resmiyet kazanan Pump Express 3.0, USB Type-C portu desteği ve direk şarj yöntemiyle hem şarj süresini kısaltmış hem de şarj sırasında telefonun ısınmasını büyük oranda azaltmış olacak. Bu sene 14 nm'lik Helio P20 yongada sistem çözümüyle birlikte tüketicilerin beğenisine sunulacağı bildirilen teknolojinin 2017'de mobil cihaz üreticilerine tedariği gerçekleştirilecek birçok MediaTek yongasında mevcut olması bekleniyor.