Menü Arama

Nokia Lumia 1020 resmen tanıtıldı

Facebook'ta paylaş
Twitter'da paylaş
Whatsapp'da paylaş
Nokia Lumia 1020 resmen tanıtıldı


Kendi geliştirdiği Pureview teknolojisiyle üretilen üçüncü kamerasını tanıtmak için ABD'nin New York şehrinde "Zoom. Reinvented." isimli bir basın etkinliği düzenleyen Nokia, üçüncü faz Pureview sensörle gelen yeni kamera telefonunu resmen duyurdu. 41 MP çözünürlüklü kamerasıyla kaydedilen görüntülerin sonradan yüksek çözünürlükle yakınlaştırılabilmesini mümkün kılan Lumia 1020 model numaralı akıllı telefon, Microsoft'un Windows Phone 8 işletim sistemiyle yüklü geliyor.

Daha önce Symbian Belle yazılımlı 808 modeliyle birinci faz Pureview kamerasını satışa sunan Nokia'nın bu platforma beklenen yazılım desteğini sağlayamaması ve düşük donanım özellikleri tercih etmesi nedeniyle 41 MP'lik kameradan tam manasıyla faydalanmak mümkün olmamıştı. Uzun bir bekleyişin ardından teknoloji dünyasının ilgisini çeken kamera teknolojisini 41 MP'lik bir sensörle Windows Phone ekosistemine taşıyan Finlandiyalı üretici, geçen yıl yaptığı hatalardan ders çıkararak gerek yazılım gerekse aygıtın diğer donanım özelliklerine gereken önemi göstermiş.

İkinci nesil optik görüntü sabitleme teknolojisi (OIS), 6 katmanlı Carl ZEISS mercek, 1/1.5 inç genişlik, f/2.2 diyafram aralığı ve arkadan aydınlatmaya sahip Pureview kamera sensörü, LED, Xenon flaşlar, düşük ışıkta flaşsız çekim yapabilme ve görüntü çipi sayesinde hızlı görüntü kayıt kabiliyeti. Görüldüğü üzere kamera özellikleri saymakla bitmeyen Lumia 1020'nin üstün donanımından Nokia Pro Cam uygulaması ile istifade etmek mümkün. Pro Cam, profesyonel kamera fonksiyon ve detaylarıyla uzman kamera kullanıcılarına hitap ettiği gibi; yazılımın her türlü özelliği hakkında bilgi veren başlangıç rehberiyle de sıradan cihaz sahiplerine uygulamayı kullanabilme imkanı sağlayacak.

76$'lık kamera kılıfı sayesinde 1.020 mAh ek pil, tripod yuvası, kablosuz şarj desteği ve daha büyük bir deklanşör düğmesiyle donatılabilen Lumia 1020, 600-699$ arası bir fiyat etiketiyle önümüzdeki günlerde ABD'de AT&T operatörüne özel olarak satışa çıkacak. Kamera-telefon melezi, Ağustos sonuna kadar belirli Avrupa ve Asya ülkelerinde piyasaya sürülecek. Lumia 1020'nin belirtilen zaman diliminde Türkiye'ye giriş yapacağı tahmin ediliyor.

Nokia Lumia 1020Nokia Lumia 1020 özellikleri:


Nokia Lumia 1020 ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınızYazar: Bilal Akgündüz