Menü Arama

Nokia'nın Windows RT işletim sistemli ilk tableti görüntülendi

Facebook'ta paylaş
Twitter'da paylaş
Whatsapp'da paylaş
Nokia'nın Windows RT işletim sistemli ilk tableti görüntülendi


Microsoft, ARM tabanlı cihazlar için geliştirdiği Windows RT ile tablet yarışında iOS ve Android'e rakip olmayı planlıyordu. Piyasadaki bir yılında genel olarak ne tüketicileri ne de Microsoft'un iş ortaklarını tatmin edemeyen Windows RT'nin son umudu, mobil telefon pazarının eski lideri Nokia oldu. Uzun süredir Windows RT'li bir tablet hazırlığı içerisinde olduğu konuşulan Nokia'nın gelecek planları, Vanquish kod adlı aygıtına ait yeni prototip görüntüleri sayesinde şekillenmeye başladı.

10.1 inç Full HD çözünürlüklü, beş parmağa kadar çoklu dokunmatik desteğine sahip LCD ekran, 2.15 GHz hızında dört çekirdekli Krait 400 işlemci, Adreno 330 GPU, Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 çipset, 32 GB dahili hafıza, microHDMI, USB 3.0 desteği. Daha önce test sonuçları da internete sızmış olan tablet, halihazırda Windows RT'nin yazılımsal destek sunmadığı bir Qualcomm yongasından gücünü alacak. Bu nedenle cihazın Windows 8.1 RT sürümünü beraberinde getirmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Windows 8.1'i ekimin ikinci yarısında yayımlayacak Microsoft, ARM mimarilerine destek sunan RT versiyonunun 8.1 dağıtımını da muhtemelen aynı dönemde açıklayacak. Eldeki veriler göz önünde bulundurulduğunda, Nokia'nın 26 Eylül'de düzenleyeceği New York etkinliğinde bu sürüme sahip bir tablet bilgisayar sergilemesi mümkün görünüyor. ABD'ye ilk etapta AT&T ve Verizon Wireless operatörleri aracılığıyla giriş yapacak polikarbonat kasalı Lumia tabletin kırmızı, mavi ve yeşil olmak üzere birçok farklı renk sürümü bulunacak. Nokia ayrıca, Microsoft Surface'nin Touch Cover kılıfına benzer ek güç üniteli çıkarılabilir bir tuş takımı da piyasaya sürecek.

Yazar: Bilal Akgündüz