Menü Arama

Çinli telefon üreticileri, 2015'te AMOLED ekran kullanımını artırıyor

Facebook'ta paylaş
Twitter'da paylaş
Whatsapp'da paylaş
Çinli telefon üreticileri, 2015'te AMOLED ekran kullanımını artırıyor

Akıllı telefonların 5 milimetreden daha ince tasarımlara ulaşmasıyla birlikte OLED ekran kullanımı zorunlu bir artışa maruz kaldı. Ancak Digitimes'in haberine göre, 2015'te başta Oppo ve Gionee olmak üzere bazı Çinli telefon üreticileri, AMOLED ekran siparişlerini artırarak kullanımın giderek artacağını garanti etmiş oldu.

Yıllardır üzerinde çalıştığı organik LED panellerde yeni üretim teknoloji sayesinde verimi artırıp maliyeti düşürmeyi başaran Samsung, Uzak Doğulu firmalara makul fiyatlarla Super AMOLED ürününü tedarik etmeye başladı. Yeni nesil telefon tasarımlarının da ön ayak olduğu bu durum, endüstri kaynaklarına göre 2015'te artış göstermeye devam edecek. Üstelik sadece tepe tablet modelleriyle sınırlı OLED ekranların daha ucuz tablet bilgisayarlara da gireceği konuşuluyor.

Her yönüyle LCD'ye halef olan OLED teknolojisi, geniş renk yelpazesi, sınırsız kontrast oranı, ultra ince yapısı ve koyu renklerdeki rakipsiz performansı ile aslında her üst düzey çözüme entegre edilmesi gereken bir ekipman. Samsung'un son dönemdeki fiyat indirimlerinin daha cazip kıldığı bu teknoloji, muhtemelen 2015'te orta seviyedeki kullanım oranını birkaç katına çıkaracak ve alt segmente yayılmaya başlayacaktır. Küçük ve orta ölçekli panellerde son gelişmeler olumlu bir tablo çizerken, televizyon piyasasının henüz OLEV TV'lere hazır olmadığını da belirtmek gerekiyor.