Menü Arama

Oppo'dan bir telefonu 15 dakikada tamamen şarj eden teknoloji

Facebook'ta paylaş
Twitter'da paylaş
Whatsapp'da paylaş
Oppo'dan bir telefonu 15 dakikada tamamen şarj eden teknoloji

İki sene önce piyasaya sürdüğü hızlı şarj teknolojisinde büyük ilerleme kaydeden Oppo, bugün MWC 2016 kapsamında düzenlediği basın tanıtımında ar-ge ekibinin ortaya çıkardığı son teknolojiyi görücüye çıkardı. Super VOOC adı verilen hızlı şarj özelliği sayesinde bir telefonu 15 dakikada tamamen şarj edebilen Çinli üretici, 2016 sonuna kadar bu teknolojiyi kullanan ilk ürünlerini piyasaya sürecek.

Düşük voltajda (5V), telefonun sıcaklığını fazla yükseltmeden (en fazla 3,3 derece) mümkün olan en uygun şartlarda hızlı şarj sağlayan Super VOOC, 2500 mAh kapasiteli Oppo'nun kendi geliştirdiği özel pili beş dakikada %45, 15 dakikada ise tamamen şarj edebiliyor. Bu teknolojiyi hem microUSB hem de USB Type-C portlarında aynı standartlarda kullanabilen Oppo, üstelik sıradan şarj yöntemlerinde olduğu gibi şarj sırasında cihazın kullanılmasında hiçbir mahsur olmadığını belirtiyor.

VOOC'ye rakip olan Qualcomm'un Quick Charge 3.0 teknolojisi ile 35 dakikada %80'e ulaşmak mümkünken Oppo'nun tamamen şarj süresini dörtte bire indirmeyi başarması gerçekten etkileyici. Batarya teknolojileri hususunda son yıllarda kayda değer bir gelişme ortaya koyamayan mobil sektörün en azından şarj süresini ciddi oranda azaltması tüketiciler açısından sevindirici. Bakalım önümüzdeki dönemlerde şarj süresini daha ne kadar kısaltmak mümkün olacak.