Menü Arama

Yerli üretim Oxiron X5 akıllı telefon

Facebook'ta paylaş
Twitter'da paylaş
Whatsapp'da paylaş
Yerli üretim Oxiron X5 akıllı telefon

Ülkemizde yerli akıllı telefon üretim yarışına bir firma daha dahil oldu. Köln, Almanya merkezli Oxiron firması, geçen sene Universal Tekstil ile işbirliğine giderek İstanbul'da kurduğu tesiste üretim yapmaya başladı. Yüzde 60 yerlilik oranıyla bu alanda en başarılı firma olduğunu iddia eden şirket, ilk akıllı telefonunu resmen tüketicilerle buluşturdu.

İkitelli OSB'de 5 milyon lira yatırımla 3 bin metrekarelik bir tesis oluşturan Oxiron, aylık 175 bin akıllı telefon üretim kapasitesine sahip tesisinde yüzey montajı yaparak üretimi faaliyetlerini bu seviyeye taşıyabilen Türkiye'deki tek firma olduğunu ileri sürüyor. İlk telefonu Oxiron X5 ile 1000 lira altı segmentte kendini gösterecek olan şirketin başında eski General Mobile satış ve pazarlama müdürü Serkan Demirtaş bulunuyor.

Oxiron'un ilk telefonu aslında firmanın kendi orijinal tasarımı değil. Shenzhen merkezli Çinli üretici Kingzone'nin Z1 modelini temel alan X5, 5,5 inç HD IPS LCD ekran, 1,7 GHz sekiz çekirdekli Cortex-A53 işlemci ve ARM Mali-T760 GPU'lu MediaTek MT6752A çipset, 2 GB RAM, 16 GB artırılabilir hafıza, 13 MP arka, 5 MP ön kamera, 2900 mAh pil, Android 5.0 Lollipop işletim sistemi, parmak izi okuyucu ve 4.5G LTE desteğini beraberinde getiriyor.

Çift SIM yuvasına sahip Oxiron X5 için belirlenen fiyat 999 ₺. Segmentinde birçok güçlü rakibi bulunan cihazın ilk etapta bin adet üretileceğini belirten Oxiron, 2016'da 360 bin telefon satışı yapıp pazardan yüzde 2 pay almayı hedefliyor. Yılın ilerleyen dönemlerinde 699 liralık X4 de dahil olmak üzere 3 yeni Oxiron çözümü daha piyasaya sürülecek.