Menü Arama

Qualcomm'un Çin'deki patent davasından iPhone'lere satış yasağı çıktı

Facebook'ta paylaş
Twitter'da paylaş
Whatsapp'da paylaş
Qualcomm'un Çin'deki patent davasından iPhone'lere satış yasağı çıktı

Apple'nin iki yıl önce adil olmayan lisans ücretleri nedeniyle Qualcomm'a dava açmasıyla başlayan büyük patent mücadelesinde yeni bir gelişme yaşandı. Qualcomm, Çin'in Fuzhou şehrinde devam eden davadan patentlerini ihlal eden iPhone'ler için tedbiren satış yasağı kararıyla dönmeyi başardı.

iPhone 6s, 6s Plus, iPhone 7, 7 Plus, iPhone 8, 8 Plus ve iPhone X modellerini kapsayan satış yasağı kararı, Apple'nin açıklamasına göre Çin'deki mevcut satışları etkilemeyecek. Zira iOS 12 işletim sistemi, mevzu bahis Qualcomm patentlerinin lisans alanı dışında kalıyor. Patentlerden biri resimlerin yeniden boyutlandırılması ve değiştirilmesiyle alakalı iken, diğer patentin dokunmatik ekran kullanarak uygulamalar içerisinde dolaşılması, uygulamaların kapatılması ve benzeri işlevlerle ilişkili olduğu belirtiliyor.

Benzer bir davayla ABD'de mücadele veren Qualcomm, bu davadan beklediği sonucu elde edememişti. Ancak Çin'deki tedbir kararı San Diego merkezli çip üreticisini memnun etmiş görünüyor. Bununla birlikte her iki tarafın da patent mücadelesini yakın zamanda sonlandırmayı düşünmediğini söylemek gerekiyor.