Menü Arama

Snapdragon 835 detaylandı

Facebook'ta paylaş
Twitter'da paylaş
Whatsapp'da paylaş
Snapdragon 835 detaylandı

Samsung'un 10 nm FinFET üretim süreci teknolojisini kullanan Snapdragon 835 resmen detaylandı. Qualcomm'un CES 2017 kapsamındaki basın etkinliğinde tanıtılan yongada sistem çözümü, baştan sona yeniliklerle dolu.

14 nm'lik Snapdragon 820'ye kıyasla %35 daha az yer kaplayan ve 10 nm teknolojisi sayesinde 3 milyardan fazla transistörü daha küçük bir zar alanına sığdırmayı başaran Snapdragon 835, yarı özel tasarım Kyro 280 işlemcisinden gücünü alıyor. ARM Cortex-A73 mimarisi üzerine inşa edilen Qualcomm'un yeni işlemci tasarımı, dört çekirdekli 2,45 GHz performans ve yine dört çekirdekli 1,9 GHz enerji tasarruf işlem kümesi olmak üzere toplamda sekiz çekirdekle çipsete entegre edilmiş.

Snapdragon 835'in geçen seneki 820'nin işlem performansı baz alındığında zar alanı bakımından %30 daha verimli olduğu, yani %27 daha yüksek performans sağladığı ya da %40 daha düşük enerji tüketimi gerçekleştirdiği ifade ediliyor. Qualcomm ayrıca yeni çipin tasarruf odaklı ikinci işlem kümesi sayesinde mobil cihazlardaki işlemlerin %80'nini performans işlemcisine ihtiyaç duymadan daha az enerjiyle halletmiş olacağını belirtiyor.

GPU tarafında selefine kıyasla %25 3D grafik performans artışı vaat eden Adreno 540 nihayet yüzünü gösterdi. Adreno 530 ile aynı mimariyi baz alan, ancak ufak bir frekans artışı ve tasarımsal yeniliklerle performansı yukarı çıkarmayı başaran Adreno 540, OpenGL ES 3.2, Vulkan ve bu sene satışa çıkacak Windows cihazlar için büyük öneme sahip olan DirectX 12 grafik API desteğiyle geliyor.

Özetle daha küçük, daha güçlü ve birçok yönden enerji tasarrufu sağlayan bir çipset tasarladığını duyuran Qualcomm, seri üretimi bir süredir devam eden Snapdragon 835'i çok yakında tüketiciyle buluşturacak. Snapdragon 820 başarısından sonra üreticilerin 835'e çok daha yoğun ilgi göstereceği kesin.