Menü Arama

Galaxy Note 3'ü Android 4.4.2 KitKat sürümüne güncelleme rehberi

Facebook'ta paylaş
Twitter'da paylaş
Whatsapp'da paylaş
Galaxy Note 3'ü Android 4.4.2 KitKat sürümüne güncelleme rehberi

Samsung'un geçen hafta N9005 modeli için başlattığı Android KitKat güncellemesi, bu hafta SM-N900, N9000, N9000Q olarak bilinen Exynos yongalı versiyon için de yayımlandı. Henüz Türkiye'deki cihazlara resmen ulaşmamış olan işletim sistemi güncellemesini bu rehber sayesinde hemen şimdi aygıtınıza yükleyebileceksiniz.

Not: OTA yoluyla veyahut Samsung Kies programını kullanarak yapılan güncellemelerin aksine cihazı resmi bir yazılım dosyasıyla güncelleme işlemi tecrübeli kullanıcılar için tavsiye edilmektedir.

Güncelleme için gerekli dosyalar

Samsung'un Avrupa bölgeli resmi yazılım paketlerinin kullanılacağı işlemler sırasında, bazı dosyalara ihtiyaç duyulacak. Firmanın teknik ekibi tarafından da kullanılan Odin programını ve cihazınızın Ayarlar - Diğer - Cihaz hakkında menüsünden öğrenebileceğiniz model numarasına göre indirmeniz gereken yazılım dosyalarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Android 4.4.2 KitKat işletim sistemi versiyonuna sahip yazılımları, Odin programının v3.04 numaralı sürümüyle mobil aygıtınıza yüklemenizi öneriyoruz. Lütfen yandaki görseldeki menüyü kontrol edip cihazınızın model numarasını uygun üretici yazılımını indiriniz.

- Odin v3.04 kurulum aracı
- Galaxy Note 3 için USB sürücüler
- Snapdragon 800 çipsetli N9005 için Android 4.4.2 yazılımı
- Exynos çipsetli SM-N900, N9000, N9000Q modeller için Android 4.4.2 yazılımı

Yazılım dosyalarını indirmek için Terafile.co dosya paylaşım sitesine üye olmanız gerektiğini belirtelim.

GÜNCELLEME İŞLEMLERİ

1. İndirdiğiniz Odin kurulum programı ve yazılım dosyasını bir klasöre çıkartın, USB sürücüleri bilgisayarınıza kurun.

2. Telefon hafızasındaki numaralar, mesajlar ve diğer verileri yedekleyin.

3. Note 3'ünüzün pilinin en az yarısına kadar dolu olduğundan emin olun ve cihazı kapatın.

4. Ses yükseltme + Orta düğme + Güç tuşlarına basılı tutarak cihazı Recovery modda başlatın.

5. 'Wipe cache partition' ve 'Wipe user data' seçeneklerini uygulayarak cihazınızı sıfırlayın. Ardından Reboot system now ile yeniden başlatın.

6. Cihazı tekrar kapatın, ses kısma + orta düğme + güç tuşuyla Download modunda açın.

7. Ses Yükseltme düğmesine basıp ekrana gelen uyarıyı kabul edin.

8. Telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayara bağlayın.

9. Bilgisayarınızdan Odin3 v3.04.exe dosyasını çalıştırın ve sol üstte sarı renkli bir kutu göründüğünden emin olun.

Eğer Odin programına cihazınızı tanıtamazsanız sürücüleri yeniden yüklemeyi ve Odin programını yönetici olarak başlatmayı deneyin.

10. 'N900XXUDNA6_N900SERDNA6_N900XXUDNA1_HOME.tar.md5' veya 'N9005XXUENA6_N9005OXXENA5_N9005XXUENA2_HOME.tar.md5' isimli yaklaşık 2 gigabayt büyüklüğündeki yazılım dosyasını Odin programının PDA düğmesine basarak seçin.

11. Odin aracında PDA bölümüne doğru dosyayı eklediğinizden ve cihazı programa tanıttığınızdan emin olup Start düğmesine basın.

12. 5-10 dakika kadar sürecek olan kurulum sırasında aygıtınıza dokunmayın ve bağlantı kablosunu çıkarmayın.

13. Cihaz yeniden başladıktan sonra artık kullanıma hazır demektir.Kurulum sonrası N9000Q model numaralı cihazınız, Exynos çipsetli Galaxy Note 3'ün uluslararası pazardaki eşdeğer model numarası SM-N900 olarak isimlendirilecek. Yeni bir yazı fontu, daha hızlı bir arayüz, beyaz durum çubuğu ögeleri, kilit ekranında tam boyutlu albüm kapağı desteği ve kamera kısayolu gibi yeniliklerin eşlik ettiği Android 4.4.2 KitKat güncellemesinden sonra melez aygıtınız daha iyi sistem belleği yönetimi ve daha yüksek performansa sahip olacak.

Son üretici yazılımıyla birlikte orijinal Samsung ürünü olmayan S View özellikli kılıfların artık çalışmayacağını da ekleyelim. Eğer başka bir markanın S View özellikli ekran penceresine sahip bir kılıfını kullanıyorsanız buradan indirebileceğiniz en güncel Türkiye yazılımıyla Android 4.3 Jelly Bean sürümüne yukarıdaki adımları takip ederek dönüş yapabilirsiniz.