Menü Arama

530 MB/s okuma hızına sahip Samsung UFS hafıza kartları duyuruldu

Facebook'ta paylaş
Twitter'da paylaş
Whatsapp'da paylaş
530 MB/s okuma hızına sahip Samsung UFS hafıza kartları duyuruldu

JEDEC Katı Hal Birliği'nin bu sene mart ayında hafıza kartları için belirlediği UFS 1.0 bellek standardı resmen tüketiciyle buluşuyor. Tıpkı NAND flaş bellek çiplerinde olduğu gibi hafıza kartlarında da UFS'yi ilk benimseyen üretici olan Samsung, bugün UFS sertifikalı ilk çözümlerini tanıttı.

256, 128, 64 ve 32 GB boyutlarında üretilen UFS standardına sahip microSD kartlar, en yüksek kapasiteli versiyonunda 530 MB/s sıralı okuma, 170 MB/s sıralı yazma hızlarıyla halihazırda hız konusunda piyasanın en başarılı hafıza kartlarını dahi geride bırakmayı başarıyor. UHS-1 ile 95 MB/s okuma ve 35 MB/s yazma hızlarını görebilen tüketiciler, UFS belleklerin yaygınlaşmasıyla harici hafızanın mobil cihazları yavaşlattığı yönündeki şikayetlerinden kurtulmuş olacak.

Yüksek okuma ve yazma değerleri, hafıza kartına 4K çözünürlüklü içerik yazma, karttan 3D oyun verilerine hızlı erişim ve daha birçok mobil senaryonun mümkün olması anlamına geliyor. Samsung'un ilk UFS microSD kartlarını ne zaman ve hangi fiyatlarla satışa sunacağı açıklanmadı.