Menü Arama

SEO’nun püf noktaları

Facebook'ta paylaş
Twitter'da paylaş
Whatsapp'da paylaş
SEO’nun püf noktaları

Mobiletisim ailesi olarak sizlere teknolojinin mobil ayağı ile ilgili son bilgileri en kısa zamanda ulaştırmaya çalışırken, teknolojisinin sosyal kısmıyla ilgili de kimi zaman haberler veriyoruz. Şimdiki haberimiz de işte son zamanların en önemli konuları arasından yer alan SEO ( Arama motoru optimizasyonu ) ile ilgili doğru bir çalışmanın nasıl yapılacağı ile ilgili.

Meraklı müşteriyi kazanca dönüştürmek, arama motorlarında üst sıralara yerleşebilmek, daha çok ve daha doğru kullanıcıya ulaşıp internette rakiplere fark atabilmek için SEO çalışması çok önemli. Globaltech Genel Müdürü Selçuk Gündoğdu, doğru SEO çalışmasının nasıl olması gerektiğini anlattı.


DENETEAM Uluslararası Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş’nin sosyal sorumluluk projeleri kapsamında KOBİ’leri bilgilendirmek amacıyla SEO (Search Engine Optimization-Arama Motoru Optimizasyonu) eğitimi verildi.
Zincirlikuyu'daki EĞİTEAM AKADEMİ Salonu'nda, Globaltech Genel Müdürü Gündoğdu'nun verdiği eğitime katılımcıların ilgisi yoğun oldu. Gündoğdu, "SEO nedir? Şirketler ve SEO ilişkilendirmesi, SEO ile farklılık ve farkındalık yaratmak, SEO ve diğer internet reklamları, SEO ile meraklı müşteriyi kazanca dönüştürmek, arama motorlarında üst sıralara yerleşebilmek, daha çok ve daha doğru kullanıcıya ulaşıp internette rakiplere fark atabilmek için doğru SEO nasıl olmalı?" konularında katılımcıları bilgilendirdi. SEO çalışmasındaki amacın, belirlenen kelimelerde daha hızlı kullanıcıya ulaşmak olduğunu belirten Gündoğdu, SEO yaptıracak müşterinin beklentisini “beni bilen bilsinden ziyade beni herkes bilsin” olduğunu söyledi.

İçerik yönetimi çok önemli

Gündoğdu, SEO çalışmasını birkaç kelimeyle sınırlandırılmaması gerektiğini belirterek, bir kelimenin en az 10 alt kelimesinin de belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Gündoğdu, SEO çalışmasında sıkça yapılan yanlışlıklara dikkat çekerek, en önemli konun ise içerik yönetimi olduğunu belirtti. Site içeriğinin özgün olması, ziyaretçilerin sitede daha çok zaman geçirmesinin sağlanması gerektiğini belirten Gündoğdu, kullanıcıya yorum yaptırılmasının da çok önemli olduğunu vurguladı. Gündoğdu, siteyi çocuğa benzeterek, “Siteniz çocuk gibidir. Çocuğu iyi yetiştirirseniz size ileride bakar. Bakamayacağınız siteyi yapmayın!” dedi.

Sitelerin mobil versiyonu mutlaka olmalı

Gündoğdu, katılımcılara sitelerinin mobil cihazlara uyumlu versiyonunun mutlaka olmasını tavsiye etti. Gündoğdu, sitelerin her gün bakım istediğini belirterek, “Her gün nasıl temizlik yapıyorsanız, sitenizi de zararlı ‘böcek’lerden aynı şekilde günlük temizlemelisiniz” dedi.
Google’un paralı reklam hizmeti sunan Adworks uygulamasına da değinen Gündoğdu, Adworks için sürekli bütçe gerektiğine dikkat çekti. Gündoğdu, Adworks’ü “Paran varsa Range Rover, paran yoksa game over” esprisiyle özetledi.

Etik değerlere dikkat edilmeli

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Globaltech Genel Müdürü Gündoğdu, SEO çalışmalarında etik değerlere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Gündoğdu, arama motorlarında SEO çalışmalarıyla minimum altı ayda öne çıkılabileceğini, etik değerlere dikkat etmeden yapılan çalışmalarda birkaç ayda öne çıkıldığını ancak Google’un durumu fark etmesiyle sent box’a düşüldüğünü söyledi. Gündoğdu, aynı noktala gelmek için hem çok para hem de çok emek ve zaman gerektiğini söyledi.